Kamion opouští zlínskou stanici profesionálních hasičů a míří do Velkého Března.

Kamion humanitární sbírky odjel do Velkého Března

Kamion naplněný až po střechu humanitární pomocí pro zaplavené obce v Ústeckém kraji odjel dnes odpoledne ze Zlína. Lidem z obcí podél řeky Labe veze to nejpotřebnější, především dezinfekční prostředky, nářadí a další věci na odklízení, pracovní obuv, toaletní potřeby nebo jídlo a nápoje. Sbírku na počátku týdne vyhlásilo občanské sdružení KORUNKA LUHAČOVICE společně s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska – Krajským sdružením hasičů Zlínského kraje, Radiem Zlín a radiem RockMax. Nákladní vůz by měl do místa určení dorazit dnes v podvečer.

První kamion opouští Zlín.

Lidé věci od středy nosili do všech stanic profesionálních i dobrovolných hasičů a také na některé obecní úřady. „Lidé i firmy byli velmi štědří. Podařilo se nám naložit jeden plný kamion pomoci a další už sháníme. Chceme ho vypravit ještě do konce tohoto týdne,“ řekla ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice Veronika Záhorská s tím, že sdružení je nepřetržitě v kontaktu s krizovými štáby a občanským sdružením Dobrovolnické centrum v Ústeckém kraji a pomoc dle požadavků neustále koordinuje.

Do sbírky se zapojili nejen lidé z celého Zlínského kraje, ale také mnoho místních firem. „Například slavičínská firma Prabos věnovala 700 párů pracovní obuvi, brodská firma Tekoo zase dovezla 900 kilogramů jablek, ostatní dovezli velké množství dezinfekčních přípravků, jako je Savo apod., máme naloženy stavební kolečka, energetické nápoje a také vezeme jídlo,“ upřesnila Veronika Záhorská.

Velký kus práce odvedli při sbírce profesionální a dobrovolní hasiči, kteří se i ve svém volném čase věnovali organizaci humanitární pomoci. „Vše měli perfektně zorganizované, věci postupně třídili a připravovali pro transport. Zajišťovali také svoz do hlavního logistického centra, kterým byla stanice profesionálních hasičů ve Zlíně. Velmi jim za to děkujeme,“ zdůraznila ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice.

Patronem sbírky je herec Josef A. Náhlovský, který nyní žije v Luhačovicích, ale své kořeny má i na Ústecku. „Proto je to taková symbolika a pro nás i záruka, že se pomoc dostane určitě ke správným lidem,“ řekla ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice. V Ústeckém kraji sbírku s Korunkou Luhačovice koordinuje občanské sdružení Dobrovolnické centrum. „Pomoc ve spolupráci s krizovými štáby přerozdělíme. Kromě dobrovolníků se do prací zapojí od sobotního včera vojáci. Pro případné potřeby regionu bude mít krizový štáb k dispozici stovku vojáků. Armáda České republiky začne napáchané škody odklízet v neděli ráno,“ upřesnila ředitelka Dobrovolnického centra Lenka Černá.

Záplavy zasáhly především jižní, střední a severní Čechy. V Ústeckém kraji bylo evakuováno téměř 11 tisíc občanů. Celkem zde bylo zasaženo více než padesát obcí. Řeka Labe kulminovala v Ústí nad Labem v noci na čtvrtek 6. června na úrovni 10,72 metru. V současnosti hladina řeky pozvolna klesá. Voda v některých částech regionu může opadat i několik dní.

 

Další informace poskytnou:

Veronika Záhorská                                                  Mgr. Lenka Černá

ředitelka o.s. KORUNKA LUHAČOVICE                   ředitelka Dobrovolnické centrum, o.s.

tel.: 604 273 913                                                     tel.: 606 512 905

Více o sbírce natočil i server Zlin.cz

http://zlin.cz/509034n-video-sbirka-se-rozjela.-v-sobotu-vyrazi-do-zaplavenych-oblasti-kamion