p7904-2

Humanitární pomoc od Korunky zamíří do ústeckého kraje

Občanské sdružení KORUNKA LUHAČOVICE společně s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska – Krajským sdružením hasičů Zlínského kraje, Radiem Zlín a radiem RockMax vyhlašuje sbírku pro zaplavené obce a města, která v uplynulých dnech zasáhly přívalové deště a záplavy. Speciální kamion s humanitární pomocí po dohodě s krizovými štáby zamíří do Ústeckého kraje.

Foto: Ivo Mitáček/archiv Korunka Luhačovice

„Patronem celé sbírky je herec Josef A. Náhlovský, který nyní žije v Luhačovicích, ale své kořeny má i na Ústecku. Proto je to taková symbolika a pro nás i záruka, že se pomoc dostane určitě ke správným lidem,“ řekla ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice Veronika Záhorská s tím, že sbírka je velmi dobře načasovaná. „Tu největší pomoc budou lidé potřebovat, až opadne voda a budou se navracet do svých domovů. A to bude právě podle prognóz o víkendu, kdy náš kamion s pomocí vyjede,“ podotkla Veronika Záhorská.

Lidé mohou materiální pomoc přinášet od středy 5. června do pátku 7. června na všechny stanice profesionálních i dobrovolných hasičů ve Zlínském kraji. V pátek v noci nebo během soboty pak věci svezou hasiči na stanici profesionálních hasičů do Zlína, kde se pomoc naloží do kamionu a vyjede směrem do Čech.

Lidé v zaplavených oblastech budou v následujících dnech nejvíce potřebovat čistící a úklidové prostředky, nejrůznější dezinfekce, saponáty, holínky, pracovní a gumové rukavice, lopaty, stavební kolečka, hrábě, kýble, pevné pytle na odpad, hadry, apod. Z minulých záplav mají organizátoři sbírky zkušenosti, že postižení občané přivítali i věci do domácnosti, jako nádobí, sklenice, hrnce, talíře a příbory, ložní povlečení či prádlo, ručníky, deky, osušky, utěrky nebo peřiny. Vítaná je rovněž balená voda, různé vitamíny či energetické nápoje. Důležité jsou také hygienické potřeby, jako mýdla či toaletní papír.

„Všechny dárce ale žádáme, aby nosili jen zcela nové zboží, nikoliv se zbavovali nepotřebných věcí ze svých domácností,“ upozornila Veronika Záhorská.

Na českých řekách trvá kritická situace. Nouzový stav platí ve všech krajích v Čechách s výjimkou Pardubického. Povodně mají i oběti na lidských životech. Voda zaplavila stovky domů, zahrad, chat i chalup. Povodňové nebezpečí se přesouvá na sever Čech. Dolní toky Vltavy a Labe budou v úterý podle meteorologů stoupat. Například v Děčíně čekají, že Labe dosáhne jen půl metru pod hranici povodně z roku 2002. Děčín i Ústí nad Labem hlásí nárůst uzavírek i evakuovaných, kulminace Labe je zde očekávaná ve středu 5. června dopoledne. V Zálezlicích na Mělnicku se protrhla hráz. Labe by mohlo podle nejnovějších výpočtů kulminovat v Ústí na úrovni 11,5 metru ve středu večer. Je to o 40 centimetrů méně než při rekordní povodni v roce 2002. Odhady se navíc zvyšují.

Veškeré další informace poskytne:
Veronika Záhorská
ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice
tel.: 604 273 913