Hasiči nakládají humanitární pomoc.

Do sbírky Korunky mohou lidé přispívat v celém zlínském kraji

Občanské sdružení KORUNKA LUHAČOVICE společně s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska – Krajským sdružením hasičů Zlínského kraje, Radiem Zlín a radiem RockMax vyhlásilo na počátku týdne sbírku pro zaplavené obce a města v Ústeckém kraji. Speciální kamion s humanitární pomocí po dohodě s krizovými štáby tam odjede o víkendu.

Foto: Ivo Mitáček/archiv Korunka Luhačovice

Sbírka začala dnes na stanicích profesionálních i dobrovolných hasičů ve Zlínském kraji. „Věci do sbírky mohou lidé nosit až do pátku. Profesionální hasiči je na svých stanicích od lidí přijímají nepřetržitě, u dobrovolných hasičů jsou stanice otevřeny dle jejich možností. Proto lidem doporučujeme, aby se v daném městě či obci předem informovali u hasičů či na obci, kdy mohou donést pomoc,“ řekla ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice Veronika Záhorská.

„Nepřetržitě jsme v kontaktu s krizovými štáby, které nás informují o tom, co lidé v daných oblastech nejvíce potřebují,“ upřesnila Veronika Záhorská.

Lidé v zaplavených oblastech budou v následujících dnech nejvíce potřebovat čistící a úklidové prostředky, nejrůznější dezinfekce, saponáty, holínky, pracovní a gumové rukavice, lopaty, stavební kolečka, hrábě, kýble, pevné pytle na odpad, hadry, apod. Z minulých záplav mají organizátoři sbírky zkušenosti, že postižení občané přivítali i věci do domácnosti, jako nádobí, sklenice, hrnce, talíře a příbory, ložní povlečení či prádlo, ručníky, deky, osušky, utěrky nebo peřiny. Vítaná je rovněž balená voda, různé vitamíny či energetické nápoje. Důležité jsou také hygienické potřeby, jako mýdla či toaletní papír.

„Všechny dárce ale žádáme, aby nosili jen zcela nové zboží, nikoliv se zbavovali nepotřebných věcí ze svých domácností,“ upozornila Veronika Záhorská.

Patronem sbírky je herec Josef A. Náhlovský, který nyní žije v Luhačovicích, ale své kořeny má i na Ústecku. „Proto je to taková symbolika a pro nás i záruka, že se pomoc dostane určitě ke správným lidem,“ řekla ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice.

Na českých řekách trvá kritická situace. Nouzový stav platí ve všech krajích v Čechách s výjimkou Pardubického. Povodně mají i oběti na lidských životech. Voda zaplavila stovky domů, zahrad, chat i chalup. Škody se už podle odhadů vyšplhaly na desítky miliard korun.

Veškeré další informace poskytne:
Veronika Záhorská
ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice
tel.: 604 273 913